....

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΓΑΣ ΈΔΕΣΣΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΆΣΠΡΟΥ ΜΕ 79-76 ΣΤΗ 2Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ.

GAS_EDESSAS_STO_XORIO_ASPROΕκπληκτικό παιχνίδι έγινε το Σάββατο στο ΔΑΚ όπου μετά από σχεδόν 3 ώρες μπάσκετ και 2 παρατάσεις , η ομάδα του ΓΑΣ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον μαχητικό ΚΕΡΑΥΝΟ ΑΣΠΡΟΥ. Φανταστική εμφάνιση ίσως και η καλύτερη της ομάδος στο φετινό πρωτάθλημα και μόνο συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους αθλητές για την εμφάνιση τους.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε το ματς με τους Σιβένα, Αργυρό, Τσολάκη, Γάτσο και Δοδόπουλο οι οποίοι και αντιμετώπισαν από την αρχή μια άμυνα ζώνης από τους αντιπάλους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι περισσότερες επιθέσεις να γίνονται από την περιφέρεια και να έχουμε πολύ δυνατές μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και αυτοί δυνατά στο παιχνίδι και διατηρούσαν μια μικρή διαφορά που κυμαινόταν από 4-6 πόντους. Ο ΓΑΣ με τους Δοδόπουλο και Αργυρό να σκοράρουν και τον Γάτσο να κερδίζει πολλά ριμπάουντ, έφτασε στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 13-18.

auto_semerΤο 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του ΓΑΣ, με τους Αργυρό και Μακρίδη να βγάζουν εξαιρετικές άμυνες, υποχρεώνοντας σε πολλά λάθη τους περιφερειακούς της αντιπάλου ομάδος. Οι Γάτσος και Τσολάκης σκόραραν από τα 6,75 και οι Δοδόπουλος Σιβένας έδιναν πολλές λύσεις κάτω από το καλάθι. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι με κύριους εκφραστές τους Περπερίδη και Αμπάρη κατάφεραν λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να δώσουν το ελάχιστο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 33-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στα πρώτα 3-4 λεπτά, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν «μουδιασμένες» με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλές άστοχες επιθέσεις. Λύσεις επιθετικά έδωσαν οι Μακρίδης και Τσακώντσης και οι πολύ δυνατές άμυνες κράτησαν χαμηλά το σκορ με το δεκάλεπτο να τελειώνει με το 44-40.

Στο 4ο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ακριβώς η αντίθετη. Κυριάρχησε το πάθος για την νίκη, οι σκληρές άμυνες αλλά και τα νεύρα και τα πολλά φάουλ, κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Κάπου εδώ όμως μίλησε η μεγάλη εμπειρία των Γάτσου και Τσολάκη οι οποίοι σκόραραν συνεχώς στις κρίσιμες επιθέσεις και 30” πριν την λήξη του ματς και ενώ η ομάδα μας έχανε με 61-63 με δικές τους βολές το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης ήταν όλα ισορροπημένα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν 2 παίχτες με 5 φάουλ και ο ΓΑΣ τον Τσολάκη για τον ίδιο λόγο. Ο Γάτσος σκόραρε, απαντούσε ο Πάτσος για τον Κεραυνό από τα 6,75 και χανόντουσαν συνεχώς ελεύθερες βολές και από τις δύο ομάδες. Ώσπου και φτάνουμε στην φάση του αγώνα. 3,5” πριν την λήξη της παράτασης ο κόουτς Σταυρόπουλος ζητάει ταιμ αουτ και ενώ το σκορ είναι 67-70 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Αργυρός κάνει την επαναφορά, δίνει την μπάλα στον Τσακώντση και αυτός με ένα φοβερό τρίποντο ισοφαρίζει και στέλνει το ματς σε δεύτερη παράταση μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των αθλητών και του κόσμου.

Στη δεύτερη παράταση, ο ΓΑΣ έχοντας ανεβασμένη την ψυχολογία και εκμεταλλευόμενος το ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν μόνο με 5 παίχτες και χωρίς αλλαγές, κυριάρχησε και χάρη στις εύστοχες βολές των Μακρίδη και Σιβένα, αλλά και τις εξαιρετικές άμυνες των Αργυρού, Γάτσου και Δοδόπουλου, πήρε μια πολύ σημαντική και επίπονη νίκη ψυχολογίας, μετά από περίπου 3 ώρες αγώνα.

**Τεράστια από άποψη αγωνιστική αλλά και ψυχολογική η επιστροφή του captain της ομάδας Γάτσου Γ. ο οποίος και συνέβαλλε τα μέγιστα στην νίκη της ομάδος.

**Εξαιρετική εμφάνιση από όσους αγωνίστηκαν σε έναν τόσο επίπονο και κουραστικό αγώνα με 2 παρατάσεις. Σίγουρα η καλύτερη εμφάνιση της ομάδος φέτος σε όλους τους τομείς.

**Για άλλο ένα Σάββατο ήταν συγκινητική η παρουσία του κόσμου. Ήταν ένα φανταστικό κοινό το οποίο χάρηκε μπάσκετ και αποτελούταν κυρίως από παιδάκια μικρής ηλικίας κάποια από τα οποία αγωνίζονται και στις ακαδημίες του συλλόγου. Ο ΓΑΣ Έδεσσας σταθερά «μεγαλώνει» σε όλα τα επίπεδα και η προσπάθεια που κάνει να καταξιωθεί στις συνειδήσεις των φίλων του αθλήματος στην πόλη μας, αρχίζει να παράγει αποτελέσματα.

**Ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Σιβένα Α.,  ο οποίος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν θα μπορέσει να αγωνιστεί ξανά φέτος. Η «οικογένεια» του ΓΑΣ του εύχεται καλή σταδιοδρομία.

**Η διαφορά του πρώτου αγώνα δεν καλύφθηκε διότι η ομάδα είχε χάσει με +17 (77-60) αλλά σίγουρα ήταν μια πολύ σημαντική νίκη ψυχολογίας.

**Από τους αντιπάλους διακρίθηκαν οι Περπερίδη, Πάτσος και Αμπάρης.

**Καλή και χωρίς πολλά λάθη η διαιτησία των κ. Κορδάλη και Αρβανίτη.

Δεκάλεπτα: 13-18, 33-34 (ημιχ.), 44-40, 63-63(κανονική διάρκεια) , 70-70(1η παράταση),79-76(2η παράταση-τελικό)

ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος) :  Σταυρόπουλος Χ., Σιβένας Α. 5, Γάτσος Γ. 17(1), Λουκόφτσης Λ., Αργυρός Α. 9, Τσολάκης Γ. 13(2), Μποζίνης Γ., Μακρίδης Τ. 12(2), Γιάννης Χ., Δοδόπουλος Χ. 15(1) , Μπίκος Π., Τσακώντσης Α. 8(1)