....

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΓΑΣ ΈΔΕΣΣΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑ ΠΕΛΛΑΣ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΜΕ 48-56

aridaia_2Νέα νίκη –η δεύτερη στο πρωτάθλημα- για την ομάδα του Γιώργου Σταυρόπουλου, καθώς επιβλήθηκε του Βουκεφάλα Πέλλας στο γήπεδο του Δυτικού, με σκορ 48-56. Ο ΓΑΣ Έδεσσας παρουσιάστηκε αρκετά καλός και από την αρχή του αγώνα πήρε προβάδισμα στο σκορ, με τους Γάτσο, Τσολάκη και Δοδόπουλο να σκοράρουν με ευκολία από την περιφέρεια. Το 1ο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του ΓΑΣ να προηγείται με σκορ 9-16. Δυσάρεστο γεγονός αποτέλεσε ο τραυματισμός του Γιώργου Γάτσου στην γάμπα και η αποχώρηση του από το παιχνίδι. Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ΓΑΣ να εμφανίζετε πολύ κακός, επηρεασμένος και από την απουσία του Γάτσου, δίνοντας το δικαίωμα στον Βουκεφάλα να πετύχει εύκολά καλάθια. Η ομάδα της Πέλλας κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ με την λήξη του ημιχρόνου (26-26), έχοντας πρωταγωνιστές τους Καρανούλα και Φλώρο.

BROUKLHS_2Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Βουκεφάλας κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 28-26. Στο σημείο αυτό ο ΓΑΣ Έδεσσας αφυπνίστηκε παίζοντας καλή άμυνα και με τον Τηλέμαχο Μακρίδη να κλέβει μπάλες, μπόρεσε να ανακάμψει και να πετύχει εύκολούς πόντους στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Μακρίδης έκανε έξι κλεψίματα, δίνοντας πολύτιμες ανάσες στην ομάδα του ΓΑΣ.

Στην τελευταία περίοδο με τον Δοδόπουλο και τον Τσακώντση να σκοράρουν, ο ΓΑΣ μπόρεσε να πάρει μία διαφορά 5-6 πόντων και τελικά να κερδίσει τον αγώνα με σκορ 48-56.

Δεκάλεπτα: 9-16, 26-26 (ημιχ.), 32-38, 48-56 (τελικό).

ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος Γιώργος) : Σταυρόπουλος Χ., Σιβένας Α. Γάτσος Γ. 5(1) Τσακώντσης Α. 9, Μπίκου Π., Αργυρός Β., Τσολάκης Γ. 14(3), Μακρίδης Τ., Σταυρόπουλος Π., Γιάννης Χ., Δοδόπουλος Χ. 25(4), Κωνσταντινίδης Η. 3

Φιλικοί αγώνες τις Ακαδημίας μπάσκετ με τον Φ.Ο. Αριδαίας.

Την Κυριακή 24-11-2013 η Ακαδημία Μπάσκετ του ΓΑΣ Έδεσσας έδωσε φιλικούς αγώνες με την Ακαδημία του Φ.Ο. Αριδαίας. Περίπου πενήντα αγόρια και κορίτσια συνοδευόμενα από γονείς και φίλους του αθλήματος, έκαναν πράξη αυτά που διδάσκονται στις προπονήσεις.

Οι αθλητές των δύο συλλόγων έδωσαν αγώνες χωρισμένοι σε τρείς ηλικιακές κατηγορίες, 1η ( Α΄, Β, Γ΄, Δημοτικού), 2η (Δ΄, Ε΄, ΣΤ,) και η 3η κατηγορία αθλητές Γυμνασίου. Η αγώνες έγιναν μέσα σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν τα παιδιά με τις προσπάθειες τους, αλλά και οι γονείς που παραβρέθηκαν στο γήπεδο. Τα παιδιά συμμετείχαν και σε διαγωνιστικά παιχνίδια (βολές, μπασίματα, σουτ, κ.α.), βελτιώνοντας τις δεξιότητες τους. Οι μικροί αθλητές των δύο σωματείων αγωνίστηκαν με πάθος και ευγενή άμιλλα, αφήνοντας τις καλύτερες των εντυπώσεων στους προπονητές των ομάδων.

Ήταν η πρώτη εξόρμηση της Ακαδημίας του ΓΑΣ Έδεσσας για την φετινή χρονιά. Σύντομά θα ανακοινωθεί και επόμενη φιλική αναμέτρηση.